top of page
Фото автораСімейне Здоров‘я

Корекція дієти при уролітіазі

Збільшити:

Споживання рідини, вживання кальцію, калію та фітатів з їжею.

Зменшити:

Вживання оксалату, тваринного білка, сахарози, фруктози, солі.


Харчові продукти з високим вмістом Оксалату (>500 МГ/ 100 Г):

Петрушка,

Цибуля,

Портулак,

Маніока (корінь)

Амарант,

Шпинат,

Ревень,

Буряк,

Какао (порошок),

Морква,

Соєвий білок,

Редиска,

Мигдаль,

Листова капуста.


Фітати - антиоксидантні речовини, що містяться у цільних злаках, горіхах, бобових та насінні. Вони можуть зв'язувати деякі мінерали (залізо, цинк, кальцій), погіршуючи їхнє поглинання.

Високий рівень споживання фітатів з харчовими продуктами може знижувати ризик утворення каменів.


Калій.

Вживання їжі багатої калієм, асоційоване зі значним зниженням ризику уролітіазу у чоловіків і у жінок.

Така їжа має лужну реакцію, що збільшує вміст цитрату в сечі. Фрукти та овочі є основним джерелом калію. У ряді досліджень показана користь від вживання рослинної їжі у відношенні формування конкрементів. Таким чином рекомендується достатнє вживання рослинної їжі, за виключенням продуктів, у складі яких велика кількість оксалату (шпінат, ревінь, петрушка тощо).


Натрій. Високий рівень вживання натрію (переважно у вигляді кухонної солі) асоційовано зі збільшеним виділенням кальцію з сечею.

Враховуючи вплив високого вживання натрію на ріст артеріального тиску, обмеження солі слід роздивлятись серед основних дієтичних втручань.


Харчовий кальцій.

Незважаючи на те, що високий вміст кальцію в сечі досить часто спостерігається у пацієнтів з сечокам‘яною хворобою, його обмеження у дієті не рекомендується.

Зменшення кількості кальцію в просвіті кишечника знижує його здатність зв'язувати оксалат, що призводить до підвищення виділення останнього з підвищенням ризику літогенезу.

У п'ятирічному дослідженні у чоловіка з рецедивуючою оксалатно-кальцієвою кристалурією порівнювали вплив двох дієт з нормальним вмістом кальцію (1200 мг/д), низьким вмістом тваринного білка (52 г/д) та зі зниженим вмістом солі (2,9 г/д) у порівнянні зі зниженим вмістом кальцію (400мг/д).

В результаті було встановлено, що дієта з нормальним вмістом кальцію асоціюється з двоє меншою частотою рецидивів оксалатно-кальцієвою кристалурією та низьким рівнем виділення оксалату з сечею.


Типи вживання напоїв можуть істотно впливати на ризик формування каменів:

В емпіричних популяційних дослідженнях було встановлено, що кава, чай та алкоголь асоціюється з меншим ризиком формування оксалатно-кальцієвою кристалурією. Відсутні докази і на користь обмеження таких напоїв для профілактики формування та рецидивів оксалатно-кальцієвою кристалурією.


Журавлиний сік, який сприймається як профілактичний засіб у відношенні до інфекцій сечовивідної системи, збільшує насиченість сечі оксалатом кальцію, при вживанні в менших кількостях не впливає на ризик проявлення і рецидиву оксалатно-кальцієву кристалурію.

Результат одного рандомізованого дослідження демонструє зниження ризику рецедиву каменеутворення при меншому вживанні солодких газованих напоїв.


23 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Реннин Хімозин

Хімозин, або реннін — фермент класу гідролаз, який виробляється в шлункових залозах ссавців, зокрема людини. Сычужный фермент( пепсин)....

ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА

ПОВИНЕН ЗНАТИ: організацію роботи клініко-діагностичних, бактеріологічних і санітарно-гігієнічних лабораторій;права, обов’язки та...

Comments


bottom of page