Drosophila melanogaster, або оцтова муха, є модельним об'єктом генетики, на якому вивчалися та вивчаються сьогодні основні принципи спадковості та мінливості. Цей модельний об’єкт (представник виду melanogaster, роду Drosophila, родини Drosophilidae, ряду Diptera, класу Insecta, підтипу Tracheata і типу Arthropoda) легко розмножується в лабораторних умовах, має короткий цикл розвитку, високу плодючість та чіткі морфологічні ознаки, за якими зручно вести генетичний аналіз. Через наявність великої кількості відомих спонтанних та індукованих мутацій і невеликого числа хромосом (2n = 8) D. melanogaster є зручним об'єктом для проведення лабораторних робіт у навчальному процесі.
Генетика дрозофіли
Дуже зручним генетичним об’єктом є плодова мушка Drosophila melanogaster.
Важливість експериментів на дрозофілі не тільки для генетики, але й для медицини, була засвідчена Нобелівськими преміями у галузі медицини та фізіології, присудженими вченим, які використовували дрозофілу у якості модельного об'єкту і зробили дуже важливі відкриття у галузі генетики. Серед лауреатів Tomas Hunt Morgan (1933) за відкриття ролі хромосом у спадковості, Hermann Joseph Muller (1946) за відкриття мутагенності Х-променів, Ed Lewis, Christiane Nusslein-Volhard та Eric Wieschaus (1995) за роботи по генетичному контролю раннього ембріонального розвитку дрозофіли.
Дрозофіліди – це комахи з повним перетворенням, і в їх життєвому циклі розрізняють чотири стадії: яйце, личинка, лялечка та імаго.
Вважається, що в геномі D. melanogaster нараховується більше 13000 генів, потенційно кожен із них може мати декілька мутантних форм.
Мутації - це переривчасті зміни в хромосомах, які передаються у спадок і призводять до виникнення відмінного від норми фенотипу.
Батьківщиною D. melanogaster можна вважати Індо- малайський регіон, хоч сьогодні вона є майже видом- космополітом. Це дуже маленька мушка, розміром близько 3 мм, з коричнево-червоними очима та сірим тілом.
Використовуючи FlyBase (http://flybase.org) ресурс, можна знайти не тільки різнопланову інформацію про гени і послідовності ДНК дрозофіл, про певні персоналії та дрозофіліні конференції, але й отримати посилання на інші джерела інформації, пов’язані тим чи іншим чином з дослідженнями на даному модельному об’єкті.
Comments